
Péřové peřiny a polštáře jsou synonymem luxusu a pohodlí. Zaručí kvalitní, pohodlný a zdravý spánek.
Není divu, že je tento tradiční materiál oblíbený už po generace, ale stále kolem péče o produkty z něj panuje řada mylných představ. Pojďme se podívat na ty nejčastější a upřesnit si, jak to skutečně je.
1. Peří není vhodné pro alergiky
Tento názor pramení z doby, kdy péřové peřiny nebyly nijak hygienicky ani sterilně ošetřované. To už dnes neplatí a navíc je vědecky prokázané, že peří samo o sobě alergie způsobovat nemůže. Péřové peřiny, polštáře a další produkty jsou vyrobené z hygienicky zpracovaného peří, které se opakovaně pere a splňuje normy EU. Sterilizují se při vysokých teplotách, takže se zničí všechny živé organismy. Peří má dokonce nižší alergický potenciál než syntetické výplně.
Povrch výrobků z naší nabídky tvoří hustě tkaná 100% bavlna, která je pro průchod roztočů téměř nepřekonatelnou bariérou.
2. Péřové výrobky se hodí jen na zimu
Spousta lidí se mylně domnívá, že péřové peřiny se kvůli vysoké hřejivosti hodí jen pro zimní období. Není to pravda, peří má totiž skvělou vlastnost, tzv. hygroskopičnost. To znamená, že dokáže rychle pohltit a odvést tělesnou vlhkost, a to lépe než syntetické materiály. Skvěle se proto hodí i pro teplé dny, kdy se více potíme. Peřiny nebudou nepříjemně vlhké.
3. S peřím se musí do čistírny
Jak je to s praním? Mnoho lidí od pořízení péřových lůžkovin odradí pomyšlení, že ho nemůžou jednoduše vyprat doma, ale musí s ním do čistírny. To ovšem dnes už neplatí. Výrobky, které najdete na našem e-shopu, do pračky můžete dát bez obav, a to díky novému způsobu zpracování péřové výplně.
- Praní: Perte je max. na 60 °C, některé pračky mají přímo program určený pro praní peří. Ještě před praním nezapomeňte zkontrolovat švy, jestli někde není díra a případně zašijte. Pro praní volte jemné prací prostředky, nebo přímo speciální prostředky pro praní péřových produktů, které zajistí, že se peří nebude odmašťovat, a nepoužívejte aviváž.
- Sušení: Po vyprání peřiny a polštáře důkladně vysušte v sušičce, jinak riskujete vznik plísní. Ideální je program pro jemné sušení s nízkou nebo střední teplotou, která je k materiálu šetrnější. Aby se polštáře a peřiny vysušily rovnoměrně a zůstaly načechrané, využijte speciální míčky do sušičky (případně je nahradí i čisté tenisové míčky). Po vysušení peřinu či polštář vyndejte, ručně načechrejte a nechte vychladnout.
Řiďte se vždy pokyny výrobce. Pokud lůžkoviny do pračky nesmí, doporučuje se návštěva čistírny každé 2 roky v případě polštářů, u peřin je to 3 až 6 let.
5 tipů, jak pečovat o výrobky z peří
- Po probuzení polštáře provzdušněte naklepáním, peřiny stelte až po vyvětrání místnosti.
- Péřové výrobky důkladně větrejte alespoň jednou týdně – v případě dobrého počasí v okně nebo přes sušák.
- Nikdy je nevystavujte slunci.
- Nevysávejte je.
- Pokud je potřebujete uskladnit, volte vzdušný obal. Vyhněte se vakuovacím pytlům, které by peří polámaly.
Teď už víte, že péřové lůžkoviny jsou nadčasová investice do kvalitního spánku. Díky modernímu zpracování a správné péči vám budou sloužit dlouhá léta.